Turbo, Bi-Turbo & Twin Turbo

Turbocharger in Supercharger... Učinkovit način povečanja moči motorja...
Yagi-san
Croma F***ing Man
Prispevkov: 190
Pridružen: 09 Okt 2006, 12:53

Turbo, Bi-Turbo & Twin Turbo

Odgovor Napisal/-a Yagi-san »

Pozdravljeni !

Zanima me, če mi lahko kdo kaj več pove o omenjenih vrjantah, kot popolnemu laiku. Gre se za AR V6 motor. Kakšne so opcije za izvedbo omenjenih zadev, predvsem pa mora ostati daily driver vrjanta. Kaj vse bi se potrebovalo in pa kje za koliko € ! Vsaka obrazložitev bo dobrodošla !



Yagi-san
Uporabniški avatar
PiLLLe
Ročna freak
Prispevkov: 387
Pridružen: 12 Okt 2004, 13:09
Kraj: lublana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a PiLLLe »

Turbo ce bos ze sel na to :) nekako bos se najceneje prisel skozi, ker biturbo in twinturbo je pac strosek takoj vecji ze zaradi dveh turbin, poleg tega je pa tudi prostoska stiska v igri.
Nekako gre pa tako, da biturbo poganjata dve turbine in sicer manjsa vecjo, nato pa vecja prevzame vse nase, ker manjsa pac vec nedohiteva, je pac zato tam da imas manjso turbo luknjo.
TwinTurbo sta pac dve turbince, vsaka ima svojo polovico motorja in to je to :)
Stroski od oka: zacne se pri 2k€ konca pa tam cca 5+ :) odvisno od tega kak frik si :D
Evo laicno :)
Some of you may have been born wild, but i was born to f uck in style :P :DSlika
Yagi-san
Croma F***ing Man
Prispevkov: 190
Pridružen: 09 Okt 2006, 12:53

Odgovor Napisal/-a Yagi-san »

PiLLLe napisal/-a:Turbo ce bos ze sel na to :) nekako bos se najceneje prisel skozi, ker biturbo in twinturbo je pac strosek takoj vecji ze zaradi dveh turbin, poleg tega je pa tudi prostoska stiska v igri.
Nekako gre pa tako, da biturbo poganjata dve turbine in sicer manjsa vecjo, nato pa vecja prevzame vse nase, ker manjsa pac vec nedohiteva, je pac zato tam da imas manjso turbo luknjo.
TwinTurbo sta pac dve turbince, vsaka ima svojo polovico motorja in to je to :)
Stroski od oka: zacne se pri 2k€ konca pa tam cca 5+ :) odvisno od tega kak frik si :D
Evo laicno :)
Hvala za izčrpno obrazložitev.


Yagi-san
Uporabniški avatar
PiLLLe
Ročna freak
Prispevkov: 387
Pridružen: 12 Okt 2004, 13:09
Kraj: lublana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a PiLLLe »

No za tocne cifre in stvari ki gredo k predelavi se bodo pa tapravi majstri oglasili :) jaz poznam princip, sestavne dele, in teoreticni potek dela :)
Nazalost pa razen popravljanja turbo motorjev pa nimam :)
Some of you may have been born wild, but i was born to f uck in style :P :DSlika
Charger
ProTuning
Prispevkov: 1334
Pridružen: 17 Okt 2004, 22:49
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Charger »

Nedolgo nazaj smo zlozili in stunali Alfo 155 3.0 V6 turbo. Ena turbina. Dela brez problemov.
Za dve turbini je bolj malo prostora. Mitsubishi 3000GT je edini s precnim V6 motorjem in dvema turbinama.
Yagi-san
Croma F***ing Man
Prispevkov: 190
Pridružen: 09 Okt 2006, 12:53

Odgovor Napisal/-a Yagi-san »

Charger napisal/-a:Nedolgo nazaj smo zlozili in stunali Alfo 155 3.0 V6 turbo. Ena turbina. Dela brez problemov.
Za dve turbini je bolj malo prostora. Mitsubishi 3000GT je edini s precnim V6 motorjem in dvema turbinama.

Hmmm, interesantno. Imaš morda kak link ali pa slike ali pa kje bi lahko videl ta projekt ? Me prav zanima..... koliko pa je bil prirastek moči ? Ali pa kak kontakt od lastnika (karkoli) ? Hvala !

Yagi-san
Charger
ProTuning
Prispevkov: 1334
Pridružen: 17 Okt 2004, 22:49
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Charger »

Slik ni. Konjaze je bilo za enih 350KM. (na 200 osnove)
Ce te kaj zanima kar vprasaj.
axaQ42
Mal več k dim
Prispevkov: 62
Pridružen: 19 Sep 2006, 17:12

Odgovor Napisal/-a axaQ42 »

OFFTOPIC:Ok kej od te 155ke pa tudi mene zanima....kje pa je ta avtomobil? :)

Rad bi spoznal lastnika, da vidim to cudo saj mam sam namrec 155ko ampak Q4i.

ONTOPIC:

Za tvojo alfo bi bilo najboljs kar kompresor glede na to da ma autodelta to ze nekak zrihtano se pravi da nekako dela hehe.
Yagi-san
Croma F***ing Man
Prispevkov: 190
Pridružen: 09 Okt 2006, 12:53

Odgovor Napisal/-a Yagi-san »

axaQ42 napisal/-a:OFFTOPIC:Ok kej od te 155ke pa tudi mene zanima....kje pa je ta avtomobil? :)

Rad bi spoznal lastnika, da vidim to cudo saj mam sam namrec 155ko ampak Q4i.

ONTOPIC:

Za tvojo alfo bi bilo najboljs kar kompresor glede na to da ma autodelta to ze nekak zrihtano se pravi da nekako dela hehe.

Od Autodelte kit pride ca. 4700 Funtov.... za ta denar imam že marsikaj, če naredimo v SLO. Pa še vprašanje smotrnosti kompresorja ???


Yagi-san
axaQ42
Mal več k dim
Prispevkov: 62
Pridružen: 19 Sep 2006, 17:12

Odgovor Napisal/-a axaQ42 »

Sej nisem mislil da ga kupi ampak da se to naredi v SLO reziji :)
Yagi-san
Croma F***ing Man
Prispevkov: 190
Pridružen: 09 Okt 2006, 12:53

Odgovor Napisal/-a Yagi-san »

axaQ42 napisal/-a:Sej nisem mislil da ga kupi ampak da se to naredi v SLO reziji :)

Kaj pa bi bila razlika ? A ni tako, da je kompresor full požrešen glede porabe napram turbini ??



Yagi-san
Yagi-san
Croma F***ing Man
Prispevkov: 190
Pridružen: 09 Okt 2006, 12:53

Odgovor Napisal/-a Yagi-san »

No, da vidim, kaj bi potreboval za en tak projekt (če ve še kdo za kaj, naj doda) :

- turbina
- wastegate
- izpušni kolektor
- downpipe
- intercooler
- cevi
- blow off
- injektorji ( ali bi bili originalni dovolj, če ne, kakšne in kje ? )
- bati ( bi originalni zdržali nekje na 0.8-1.0 Bar-a ? )
- fuel pressure regulator
- fuel pump
- elektronika (remap)



Yagi-san
axaQ42
Mal več k dim
Prispevkov: 62
Pridružen: 19 Sep 2006, 17:12

Odgovor Napisal/-a axaQ42 »

Yagi-san napisal/-a:No, da vidim, kaj bi potreboval za en tak projekt (če ve še kdo za kaj, naj doda) :

- turbina
- wastegate
- izpušni kolektor
- downpipe
- intercooler
- cevi
- blow off
- injektorji ( ali bi bili originalni dovolj, če ne, kakšne in kje ? )
- bati ( bi originalni zdržali nekje na 0.8-1.0 Bar-a ? )
- fuel pressure regulator
- fuel pump
- elektronika (remap)






Yagi-san
Vprasanje od prej....bolj uporaben motor dobis za moje pojme.

Izvedet bi moral kaksne injektorje trenutno imas gori(cc) , da bi videl ce bi zdrazli ali ne.Glede na to da ti ima avto 240hp v osnovi bi ti pri 0.8-1 bara to slo kar nekaj preko 300(razen ce das cist majhno turbino..jaz vecje k T28 ali GT28 nebi dajal sploh) in nekak menim da GTjini original injektorji nebi tega prenesli kot tudi bati ne(kakor mi je znano autodelta da kovane bate notri za svoje 300 + setupe) POMOJE.

Potreboval bi se verjetno hladilnik olja in seveda vse cevi.Mogoce kak custom sesalni kolektor se.Pol pa seveda igrackanje z elektroniko(dobro je da odcitavas razne pritiske v kolektorju itd, da se pol vse prilagaja itd itd) skratka kar nekaj dela :).


In ce bi se lotil vse to novo kupovat +delo...mnja 4-5k eu ti ne uide pomoje , ce ces met to nekak spodobno in resno narejeno(ce bi moral dajat kovane bate notri itd).
Yagi-san
Croma F***ing Man
Prispevkov: 190
Pridružen: 09 Okt 2006, 12:53

Odgovor Napisal/-a Yagi-san »

To, da je dela in igranja ogromno mi je jasno. Zdaj moram samo nekje dobit podatke o injektorjih in batih.... potem pa naprej študirat :)


Yagi-san
Uporabniški avatar
Malecky
Fukus
Prispevkov: 1056
Pridružen: 29 Nov 2004, 22:00
Kraj: Žiri
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Malecky »

Pa še 4x4 nek stakn pa bling bling stajl v smeti. :-s
Slika Tuning makes the heart grow fonder
alanq4
Racing freak
Prispevkov: 699
Pridružen: 06 Feb 2006, 11:03

Odgovor Napisal/-a alanq4 »

Mislim da bi s kompresorjem prišel ceneje čez. Dosti manj je dela in z nizkim tlakom bi najbrž zdržal tudi serijski motor.
Sam pa bi šel raje na povrtanje motorja na 3.7 litra (že ustaljena praksa tunerjev alfinih v6 mašin) in kakih 300 - 320KM. Bo ostal pravi zvok šestaka in ne neko sikanje turbine. No sej zaradi tega sem tudi bolj za kompresor, ostane ti zvok izpuha.

Računaj pa da bo predelava stala še vsaj polovico zamišljenega zneska zraven, vedno je tako.
Uporabniški avatar
door_man
Pawa user
Prispevkov: 205
Pridružen: 22 Feb 2006, 21:33
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a door_man »

Glede na to da si omenu 1 bar... Serijski bati ne samo da ne bi zdržal, pri takšnem tlaku MORAŠ nižat kompresijo in to kar precej, se pravi kovani nizkokompresijski bati plus kovane ojnice. Glede na to da motor ni nov to pomeni najprej konkretna generalna obnova (poleg novih batov in ojnic še brušenje in honanje bloka, novi ležaji, obnova glave... Pri turbini je bistveno da motor dihta brezhibno. Kar se tiče materjala je sam hardware še najmanj, največ živcov boš porabil pri krmiljenju elektronike, zelo verjetno bo treba na stand alone ECU in potem dobit enga majstra da ti vse skupaj nastavi (en se reklamira že tu na forumu). Strošek je predvsem odvisen od tega kako kvalitetno robo kupuješ, se pa začne recimo nekje pri 5-6k pa tja do 8k € če je vse aftermarket. Dostikrat se folk znajde in kombinira z OEM ali celo rabljenimi deli, kar lahko stroške precej zniža, ravno tako pa samo zanesljivost in kvaliteto setupa. Pričakovana moč pri 1 baru je cca 450HP na gredi. O porabi ne razmišljaj, ker to pri takšni predelavi sploh ni predmet debate.

Moj nasvet pobrskaj po netu na kakšen način folk predeluje konkretno tak tip motorja kot ga imaš sam in boš dobil okvirno predstavo, kaj se sploh da in koliko te to stane. Ne odkrivaj tople vode.
Charger
ProTuning
Prispevkov: 1334
Pridružen: 17 Okt 2004, 22:49
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Charger »

[quote="axaQ42"]OFFTOPIC:Ok kej od te 155ke pa tudi mene zanima....kje pa je ta avtomobil? :)

Rad bi spoznal lastnika, da vidim to cudo saj mam sam namrec 155ko ampak Q4i.

Proti stajerskem koncu. Zelene barve, veckrat je bil na dragih z njim.
Dokler nisem spravil elektroniko v red na zalost ni slo kot bi moglo it.
Potem pa je slo bolje na 1.5 bar :-)
Charger
ProTuning
Prispevkov: 1334
Pridružen: 17 Okt 2004, 22:49
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Charger »

Yagi-san napisal/-a:No, da vidim, kaj bi potreboval za en tak projekt (če ve še kdo za kaj, naj doda) :

- turbina
- wastegate
- izpušni kolektor
- downpipe
- intercooler
- cevi
- blow off
- injektorji ( ali bi bili originalni dovolj, če ne, kakšne in kje ? )
- bati ( bi originalni zdržali nekje na 0.8-1.0 Bar-a ? )
- fuel pressure regulator
- fuel pump
- elektronika (remap)

Najprej se zniza kompresiko razmerje z debelejism tesnilom glave motorja.

Nato je treba najdit prostor za turbino v motornem prostoru. Potem se predela ali izdela izpusni kolektor do turbine in downpipe . Potrm pa je skoraj ze narejeno. Tu je najvec dela.
In zmonirat intercooler v odbijac, ce je po moznosti dovolj prostora. Da ni treba prevec rezati plastik.

Injektorje se da vecje, ce bi rad imel 400KM se da injektorje za 400KM. In tako naprej.

Za en navaden avto si takoj ob 2000 do 3000 EUR. Dodaj se delo mehanika.
Yagi-san
Croma F***ing Man
Prispevkov: 190
Pridružen: 09 Okt 2006, 12:53

Odgovor Napisal/-a Yagi-san »

Tole so podatki za bate (nisem 100 %) : Premer bata je 93 mm
Gib bata je 78 mm ! A za bate potrebujem še kakšen drug podatek ali je dovolj. Ne vem pa, kaj je z injektorji oz. ima kdo kakšen link, kjer se dobijo injektorji ?



Yagi-san
Odgovori